Subiectele și baremele la Olimpiada de Matematică

Școala Gimnazială „Ion Irimescu” a găzduit etapa locală la Olimpiada de Matematică. Au participat elevi de la cinci unități de învățământ din municipiul Fălticeni. Concursul s-a desfășurat duminică, 19 februarie 2017.

La etapa locală s-au înscris 60 de elevi, din care 49 au fost prezenți.

Participanții i-au avut ca îndrumători pe profesorii Costică Parfenie, Adrian Țipău, Mihaela Bârsanu, Alexandra Tumuleanu, Aurora Zaharia, Doina Moisii, Geta Neculau și Gheorghiță Balaci.

Unitățile cu participanți la Olimpiada de matematică au fost Școala Gimnazială „Ion Irimescu”, Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, Școala Gimnazială „Ioan Ciurea” și Colegiul Național „Nicu Gane”.   

Mai jos pot fi consultate subictele, baremele și rezultatele olimpiadei.


Subiecte

Subiecte clasa a V-a

Subiecte clasa a VI-a

Subiecte clasa a VII-a

Subiecte clasa a VIII-a


Bareme

Bareme clasa a V-a

Bareme clasa a VI-a

Bareme clasa a VII-a

Bareme clasa a VIII-a


Rezultate

Rezultate olimpiada de matematică