Numere Tel Verde și portal educațional pentru sesizarea neregulilor constatate la Evaluarea Națională

În contextul aplicării Strategiei Anticorupție în Educație, pentru asigurarea unui climat de legalitate și pentru monitorizarea adecvată a riscurilor și vulnerabilităților de corupție

În sistemul educațional în perioada organizării și desfășurării examenelor naționale, Inspectoratul Școlar Județean Suceava promovează canale de sesizare a unor eventuale fapte de corupție, prin postarea acestora, la avizierul propriu / avizierele unităților de învățământ, situate în afara spațiilor de desfășurare a examenelor, precum și pe prima pagină a site-urilor proprii de internet, după cum urmează: Tel Verde – 0 800 816 230 sau Tel Verde 0 800 801 100 (telefon gratuit) la care cetățenii pot semnala toate neregulile apărute în organizarea și derularea examenelor naționale http://www.educatiepentruviitor.edu.ro, site dedicat semnalării eventualelor fapte de corupție.

Informare sesizări Evaluarea Națională