Ziua Europeană a luptei împotriva traficului de persoane

La Școala Gimnazială „ Ion Irimescu” din Fălticeni, în zilele de 19 și 20 octombrie 2015 s-au desfășurat activități care au marcat Ziua Europeană a luptei împotriva traficului de persoane – 18 octombrie.

Având ca teme sugestive „Vânzătorii de vise” și „Privește dincolo de aparențe”, activitățile au urmărit prevenirea și informarea elevilor privind: siguranța pe rețelele de socializare, protecția datelor personale, prevenirea traficului de persoane .

Activitățile au fost susținute de profesor psiholog Lăcrămioara Elena Anechiforesei în colaborare cu specialiști din cadrul I.P.J. Suceava și Poliția Municipiului Fălticeni (Ionuț Epureanu – subcomisar, coordonator al Compartimentului de Prevenire a Criminalității, și Cristian Luncănița – polițist de proximitate).