Ziua Eco-Școlilor din România

În fiecare an ziua de 29 octombrie are o semnificație aparte pentru toți eco-școlarii, este Ziua Verde a Eco-Școlilor din România.

Mai mulți copii din Școala Gimnazială „Ion Irimescu” (clasele pregătitoare SbS, a II-a SbS, a V-a C, a VII-a A) au marcat Ziua de Acțiune A Voluntarilor CCDG.

Ca adevărați apărători ai mediului, înarmați cu hârlețe, micii ecologiști și-au dorit să planteze în parcul de joacă al școlii noastre mai mulți pomi fructiferi, cu gândul că peste câțiva anii alți copii se vor bucura atât de umbra acestora, cât și de fructele acestor pomi. Sub îndrumarea cadrelor didactice (Luncănița Maria, Țipău Adrian, Purdilă Cătălina, Ilișescu Delia, Brăneanu Dana, Suliman Carmen) s-au plantat 2 meri, un prun și un cireș.

Astfel, copiii,  vor înțelege importanța implicării directe în dezvoltarea spațiilor verzi de care avem atâta nevoie.