Ziua Culturii Naționale

Ca în fiecare an, ziua de 15 ianuarie reprezintă o zi de sărbătoare.

Este atât ziua nașterii poetului național al românilor, Mihai Eminescu, cât și ziua aleasă ca Zi a Culturii Naționale.

Elevii școlii au luat parte la diverse activități educative sărbătorind ziua în care îl comemorăm „poetul nepereche ” al poeziei românești.

Cu ocazia împlinirii a 168 de ani de la nașterea poetului, aceștia au depus flori la statuia poetului aflată în curtea Muzeului de Artă „Ion Irimescu”, recitând poezii și discutând împreună cu profesorul de limba și literatura română despre importanța zilei de 15 ianuarie.

Această activitate a fost una plăcută pentru elevii implicați, ei manifestând interes pentru lectura operelor eminesciene și pentru redescoperirea unor aspecte din viața „Luceafărului” nostru, al tuturor românilor.