Vernisaj la Sala „Pictor Aurel Băeşu”

Concursul Judeţean de Artă Plastică „Pe urmele maestrului Ion Irimescu” ediția II, organizat de Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni, în parteneriat cu Muzeul de Artă „Ion Irimescu” şi susţinut de Primăria Municipiului Fălticeni, îşi deschide porţile către public prin expoziţia de la Sala „Pictor Aurel Băeşu”.

Vernisajul va avea loc marţi, 21 februarie 2017, începând cu ora 12.00.

În expoziţie sunt prezentate lucrările premiate şi cele care au fost propuse spre premiere de către membrii juriului format din profesoara Loredana Ceică, Inspector şcolar Arte Plastice (preşedintele juriului), Gabrel Baban (profesor și artist plastic) şi Ion Şoldănescu (artist plastic).

La acestă ediţie s-au înscris în concurs 14 şcoli cu 177 de lucrări, din care 76 sunt expuse la vernisaj. Expoziţia reuneşte picturi şi desene inspirate din opera maestrului Ion Irimescu.

La vernisaj vor fi premiaţi copiii căştigători de la toate secţiunile (artă plastică, creaţie literară, cunoştinţe despre opera maestrului Ion Irimescu).

Etapa a III-a a fost cu participare directă şi s-a desfăşurat vineri, 17 februarie 2017, ora 12.00 în sala „Pictor Aurel Băeşu” la care au participat patru echipaje de la Școlile Gimnaziale „Mihail Sadoveanu”, „Alexandru Ioan Cuza” și „Ion Irimescu” din Fălticeni, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” din Suceava.

În urma deliberării, juriul format din profesorul Gheorghe Dăscălescu, documentarista Teodora Moroșanu de la Muzeul de Arta „Ion Irimescu” şi profesoara Anca Şoldănescu de la Colegiul Național „Nicu Gane” au realizat urmatorul clasament:

Locul I Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava (profesor Maria Ştirbu)
Locul II Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni (profesor Oana Cepoi)
Locul III Școala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni (profesor Tatiana Șandru)
Menţiune Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni (profesor Maria Axinia)

Vernisajul va fi deschis până pe 26 februarie 2017.