Un dar pentru elevi

În cadrul parteneriatului biserică-școală, prin bunăvoința părintelui protopop Ioan Dulgheriu și a părintelui Georgian Rotar care au organizat și coordonat o excursie la mânăstiri istorice din județul Suceava (Humor, Voroneț și Moldovița), 45 de elevi din școala noastră s-au bucurat de această lăudabilă inițiativă.

Excursia a fost sprijinită financiar de firma Romfour din Fălticeni.

Copiilor li s-a asigurat transportul dar și o masă la o pensiune de la Voroneț unde s-au putut bucura și de un timp de joacă într-un parc de distracții.

Scopul excursiei a fost atins prin faptul că elevii au admirat frumusețea locurilor, dar mai ales au fost impresionați de cuvintele de învățătură ale maicilor-ghid care au încercat cu har și sensibilitate să trezească în sufletul acestora sentimente pioase dar și patriotice deopotrivă, subliniind credința în Dumnezeu a ctitorilor domnitori.

Copiii au fost însoțiți de învățătoarele Elena Melinte și Daniela Brăneanu de la școala noastră.

Mulțumim tuturor celor implicați în acest demers!