Thalesecvențe de umor

Marți, 8 Martie, clasa noastră, împreună cu doamna dirigintă a vizitat expoziția de caricatură ”Thalesecvențe de Umor’’ semnată de Doru Axinte, fiu al orașului și fost elev al școlii noastre.

Trei dintre colegii noștri au prezentat date despre viața și expozițiile naționale și internaționale și mai ales despre numeroasele premii pe care le-a obținut, făcându-l pe caricaturistul fălticenean renumit atât pe plan național cât și pe plan internațional.

Am fost încântați de mesajele transmise de autor prin intermediul operelor expuse, care ne-au adus un surplus de amuzament în acea zi.

Unele dintre acestea erau realizate cu o notă de umor pentru a satiriza anumite situații ironice din viața cotidiană.

Am devenit mândri de faptul că orașul nostru, recunoscut pentru numărul mare de oameni de seamă, s-a îmbogățit cu acest caricaturist talentat și renumit și peste hotare, Doru Axinte, fost elev al Școlii Gimnaziale ”Ion Irimescu” din Fălticeni.