Suntem ECO și în prag de vacanță

În ultima zi de școală, înaintea primei vacanțe din viața de școlar, la clasa pregătitoare SBS, s-a sărbătorit într-un mod ECO. Micii elevi, ajutați de părinți, îndrumați de doamnele profesoare Silvia Moroșan și Carmen Suliman, au prezentat costume din materiale reciclabile.

Astfel, școlarii au conștientizat importanța utilizării unor reziduuri, lucruri aparent inutile, în crearea frumosului.

Numai procedând în acest mod, oamenii pot înțelege rolul economisirii resurselor epuizabile și că în mâinile noastre stă viitorul unei planete frumoase și sănătoase.

Cei 33 de elevi prezenți au trăit entuziasmul specific activităților extrașcolare, au fost încântați de costumațiile purtate, au trăit emoția unei „parade ECO”, s-au familiarizat cu mare bucurie cu elemente simple de design vestimentar.

Cu zâmbetul pe buze, au părăsit sala de clasă, împărtășind familiilor din această experiență. Le dorim o vacanță la fel de constructivă!