Spectacol de teatru pentru elevi

În data de 12 noiembrie 2015, elevii de gimnaziu din școala noastră au vizionat piesa de teatru „Făt-Frumos-din-lacrimă”, susținută pe scena Centrului Cultural G.V. Birlic din Fălticeni, de actorii trupei de teatru din Galați.

Însoțiți de doamnele profesoare de limba și literatură română din școală, Alina Pintilii, Cristina Onesim și Andreea Ciocan, spectatorii au avut prilejul de a viziona dramatizarea unui basm cunoscut.

Trupa de teatru din Galați a reușit, într-un mod inedit, să pună în scenă acțiunea basmului.

Basmul, care prezintă iscusința eroului și promovează ideea că binele, frumosul și adevărul înving mereu răul, a devenit mai atractiv fiind însoțit de muzică și dans. Interesant a fost faptul ca piesa interactivă i-a implicați în acțiune pe elevi, actorii cerându-le mereu părerea și ajutorul.

Elevii au fost încântați și și-au exprimat dorința de a viziona cât mai des piese de teatru pe scena Casei de Cultură.