Sfințirea noului corp de clădire al școlii

Școala Gimnazială „Ion Irimescu” a îmbrăcat veşmântul bucuriei, recunoștinței și al binecuvântării. Joi, 23 februarie 2017, s-a sâvâșit slujba de sfințire a corpului nou construit în curtea școlii, oficiată de preotul Martiniuc Mircea. Au participat direcțiunea școlii și o parte din personalul didactic și auxiliar.

Sfințirea a fost urmată de o slujbă de pomenire a celor care au activat de-a lungul timpului în Școala „Ion Irimescu” și care, din păcate, au trecut în eternitate dar care, prin eforturile și dedicarea lor, au contribuit la ceea ce reprezintă astăzi această instituție de învățămînt.

La final, părintele Mircea Martiniuc a rostit un cuvânt de învăţătură, în care a transmis și mesajul de binecuvântare și felicitare pentru organizarea acestui eveniment.

De asemenea, directorul şcolii, profesorul Costică Parfenie, a mulțumit părintelui pentru bucuria duhovnicească prilejuită de eveniment, precum și colegilor pentru sprijinul moral acordat în organizarea evenimentului.

eveniment-scoala-ion-irimescu-2