Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” la 142 de ani de existenţă

Săptămâna 16 – 20 februarie este, pentru Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” din Fălticeni, prilej de sărbătoare. Unitatea şcolară ce poartă numele marelui sculptor fălticenean împlineşte 142 de ani de existenţă, prilej cu care elevii, cadrele didactice şi părinţii participă la o gamă variată de activităţi.

Amintim, dintre acestea: Activitatea comună părinţi – elevi, „Amintiri pentru mâine”, organizatori, doamnele profesoare Moroşan Silvia şi Suliman Carmen (clasa a IV-a Step by Step).

„Şcoala de ieri şi de azi”, organizatori, doamnele profesoare Purdilă Cătălina şi Ilişescu Delia (clasa a II-a Step by Step);

„Şcoala modernă şi mediul înconjurător” – expoziţie la Muzeul Apelor „Mihai Băcescu” organizată de doamna profesoară Axinte Nicoleta (clasa pregătitoare A);

„Ucenicii marelui pictor” – atelier de pictură şi miniexpoziţie cu lucrări ale elevilor organizate de doamnele profesoare Buduşanu Olimpia şi Ivanov Iuliana (clasa pregătitoare Step by Step);

„Şcoala mea” – activitate organizată de doamna profesoară Dulgheriu Sabina (clasa a IV-a B) în parteneriat cu Grădiniţa „Lizuca”;

„Şcoala mea e curată!”, activitate de ecologizare organizată de doamna profesoară Cozma Marcela (clasa I B);

„Pe urmele maestrului Ion Irimescu”, activitate în colaborare cu biblioteca şcolii, organizată de învăţător Melinte Elena (clasa a II-a B) şi de doamna bibliotecar Stoica Mihaela;

„Micii graficieni” – atelier de grafică organizat în colaborare cu Muzeul „Ion Irimescu” de doamnele învăţătoare Pavel Lucica şi Săvoaia Iuliana (clasa a III-a Step by Step);

„Mici artişti, mari talente”, atelier de modelaj organizat de doamna învăţătoare Ivanov Paulina (clasa a III-a A).

În data de 16 februarie, elevii din ciclul gimnazial participă la un concurs de cunoştinţe despre viaţa şi opera maestrului Ion Irimescu, prin care se urmăreşte dezvoltarea competenţelor culturale ale copiilor, precum şi promovarea interdisciplinarităţii.

Activităţile vor culmina cu un program dedicat atât elevilor şi părinţilor, cât şi reprezentanţilor partenerilor şcolii (Primărie, instituţii şcolare şi culturale), program ce va avea loc joi, 19 februarie, începând cu ora 9.30 (cuprinzând o lansare de carte şi lansarea numărului al XVI-lea al revistei şcolare „Vreme trece, vreme vine…”, premierea elevilor cu rezultate deosebite şi sărbătorirea şcolii prin muzică, dans şi alte activităţi artistice).