Școala Gimnazială ”Ion Irimescu” este gazda etapei locale la Olimpiada Națională de Matematică

Astăzi, 21 februarie 2016, în intervalul orar 9.30-11.30, respectiv 9.30- 12.30, elevii din școlile gimnaziale fălticenene au participat la etapa locală la Olimpiada Națională de Matematică, care s-a desfășurat la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”.

Elevii participanți au avut de rezolvat câte trei subiecte, clasele a V-a și a VI-a și câte patru subiecte, clasele a VII- a și a VIII- a.

Problemele propuse sunt din Gazeta Matematică pentru elevi sau sunt propuse de profesori de matematica din județul nostru.

Subiectele sunt de nivel ridicat și invită participanții să dovedească cunoștințe temeinice de matematică. După rezolvarea eventualelor contestații, rezultatele obținute se trimit la Inspectoratul Școlar Județean Suceava.

Inspectorii de specialitate vor stabili participanții la etapa județeană.

Felicitări elevilor care au obținut punctajele necesare calificării și succes la următoarea etapă.

Rezultatele la Olimpiada de Matematică pot fi consultate aici.

Rezultatele la Olimpiada de Matematică, după depunerea contestațiilor, pot fi consultate aici.