Sărbătoare la Școala Gimnazială ”Ion Irimescu”

Școala noastră a sărbătorit astăzi, 19 februarie, 142 de ani de existență. Manifestările prin care a fost omagiată s-au desfășurat, conform tradiției, în holul principal al școlii.

Printre invitați, s-au numărat: reprezentanți ai Primăriei Municipiului Fălticeni, ai Inspectoratului Școlar Județean, ai Casei Corpului Didactic Suceava, directori ai altor unități de învățământ din oraș, cadre didactice care au funcționat în această școală, foști elevi, reprezentanți ai Asociației Părinților.

Programul activităților a cuprins:
– Lansarea cărții „Frumusețea lui Esop sau Puterea înțelepciunii”, autoare regretata profesoară Aglaia Spătaru Skowronski;
– Intervenții ale conducerii școlii și ale invitaților;
– Premierea elevilor cu rezultate deosebite obținute la concursurile școlare;
– Programul artistic în care au evoluat pe scenă actori în devenire, soliști care au interpretat diferite genuri muzicale, cântece în limbi străine, mici instrumentiști, dansatori, eleve care au prezentat un număr de dexteritate cu paharele etc.

Sperăm că invitații au trăit alături de noi bucuria acestei sărbători.

Consilier educativ, prof. înv. primar Moroșan Silvia