Rezultate remarcabile obținute de elevii noștri la olimpiadele și concursurile din anul școlar 2017 – 2018

Sfârșitul anului școlar vine la Școala Gimnazială „Ion Irimescu” cu bucuria vacanței de vară dar și cu satisfacția rezultatelor obținute de campionii noștri. Cel de-al o sută patruzeci și cincilea an de învățământ la această unitate școlară se încheie cu rezultate remarcabile obținute de elevii noștri. Astfel, la ciclul primar procentul de promovabilitate a fost de 100%, numărul elevilor care au răspuns corect la toți itemii testelor de la evaluările naționale la clasele a doua și a patra a fost în procente de peste 70%, numărul de absențe de la cursuri a fost foarte mic.

Pentru prima dată în ultimii zece ani, am avut reprezentanți la etapa finală a Olimpiadei de Educație civică, olimpiadă la care participă elevi din clasele a treia și a patra.

Premieră este și rezultatul obținut de echipajul format din elevele Alexandra Filip și Daria Purdilă din clasa a patra Step by step, prima mențiune pe țară, locul patru la etapa națională și premiul I cu nota 10 la etapa județeană. Cele două eleve au fost îndrumate de profesoarele pentru învățământul primar Maria Ciocoiu și Alice Catrina.

La gimnaziu, procentul de promovabilitate la finele anului școlar este de 92%, numărul de absențe nemotivate este în scădere față de anul precedent cu 5% iar numărul notelor mai mici decât 7 la purtare este zero.

Promoția Centenarului marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 a obținut rezultate frumoase la examenul de Evaluare Națională: astfel elevii noștri au obținut un procent de 87% medii peste 5, în topul primelor 21 medii ale elevilor din clasele a opta din municipiu, 8 medii sunt ale elevilor noștri, șeful promoției Centenarului, Ștefan Ivanov din clasa a opta A a fost evaluat la cele două probe cu notele 10 la matematică și 9,44 la limba și literatura română, cu media 9,72 fiind pe locul al-II-lea în clasamentul pe municipiu.

La olimpiadele și concursurile școlare desfășurate pe parcursul anului, 41 de elevi s- au calificat la etapele județene. Dintre cei care s- au remarcat îi amintim aici pe:
– Echipajul format din Thea Puiu/Țibulcă David, clasa a IV-a B, a obținut mențiune la etapa județeană a Olimpiadei de educație civică, fiind îndrumați de prof. înv. primar Marcela Cozma;
– Echipajele formate din Martiniuc Anastasia/Busuioc Bianca și Corduneanu Denisa/ Manolache Marian, clasa a IV-a SbS, au obținut mențiune la etapa județeană a Olimpiadei de educație civică, fiind îndrumați de prof. înv. primar Ciocoiu Maria și Catrina Alice;
– Echipajul format din Ciotu Iasmina/Ochiană Denis, clasa a III-a SbS, a obținut mențiune la etapa județeană a Olimpiadei de educație civică, fiind îndrumați de prof. înv. primar Ivanov Iuliana;
– Ecaterina Pelin din clasa a VII- a C, care s-a calificat la etapa națională a concursului Memoria Holocaustului, clasându- se pe primul loc la etapa județeană, îndrumătoare fiindu-i profesor doctor Irina Zaharia;
– Cosmin Rotariu, clasa a VII- a B, premiul III la etapa județeană a concursului național de istorie pentru clasele V- VII „CLIO”, fiind coordonat de profesor doctor Irina Zaharia;
– Cornea Andreea-Teodora, clasa a V-a C, mențiune la etapa județeană a concursului național de istorie pentru clasele V- VII „CLIO”, fiind coordonat de profesor doctor Irina Zaharia;
– Octavian-Darius Gorgan, clasa a V-a A, mențiune la etapa județeană a concursului național de istorie pentru clasele V- VII „CLIO”, fiind coordonat de profesor doctor Irina Zaharia;
– Delia-Teodora Gavriluț, clasa a VII- a C, mențiune la etapa județeană a olimpiadei de biologie fiind îndrumată de diriginta clasei, profesoara Tatiana-Liliana Șandru;
– Bianca-Maria Tulbure, clasa a VI-a C, mențiune la etapa județeană a concursului național „G.E. Palade”, fiind îndrumată de profesoara Tatiana-Liliana Șandru;
– Elena Alexandra Grumăzescu, clasa a V-a A, Simone Ganu, clasa a V-a A, Aida-Cristina Jitaru, clasa a V-a B, Mihnea-Costin Dulgheriu, clasa a V-a C, mențiune la etapa județeană a Concursului Național de Geografie „Terra”, îndrumați de profesor Daniel Olariu;
– Teodor Suliman, clasa a VII-a C, premiul II la Concursul Național de Fizică, îndrumat de profesoara Liliana Ciuruș;
– Maria Bahrin, clasa a VII-a A și Aida-Cristina Jitaru, clasa a V-a B, mențiune la etapa județeană a Olimpiadei de religie, îndrumate de profesoara Veronica Leț;
– Maria Haliga, clasa a VIII-a B, mențiune la etapa județeana a Olimpiadei de „Lectura ca abilitate de viață”, îndrumată de profesoara Cristina Onesim;
– Sarah Anton, clasa a VII-a C, Iustina Bujor, clasa a VII-a C, Ștefania Cornea, Clasa a VII-a C, Călin Davidel, Clasa a VII-a B, Andra Dumitrescu, clasa a VII-a A, Delia Gavriluț, clasa a VII-a C, membrii echipajului „Sanitarii pricepuți” au obținut mențiune la etapa județeană a Concursului „Sanitarii pricepuți”, coordonați de profesoara Tatiana Șandru;
– Claudia Negru, clasa a V-a A, premiul I și Sebastian Naleșnicu, mențiune la Festivalul Interjudețean de Folclor „Sărbătoarea de sub brazi”, îndrumați de profesoara Maria Luncănița;
– Cristina Maria Luncănița, clasa a III-a SbS, premiul II la Festivalul Interjudețean de Folclor „Sărbătoarea de sub brazi”, îndrumată de prof. înv. primar Iuliana Ivanov și Paulina Ivanov;
– Bogdan Clipa, clasa a V-a A, premiul I la Concursul județean „Tinere Talente”, îndrumat de profesoara Maria Luncănița;
– Denis Dorneanu, clasa a III-a A, premiul II și Miruna Marian, clasa a III-a a, mențiune la Concursul interjudețean „Mate3”, îndrumați de prof. înv. primar Nicoleta Axinte;
– Darius Nicodin Filip, clasa a III-a SbS, mențiune specială, Tiberiu-Adrian Mihalache, clasa a III-a SbS, Luca Ivanov, clasa a III-a SbS, mențiune la Concursul interjudețean „Mate3”, îndrumați de prof. înv. primar Iuliana Ivanov și Paulina Ivanov;
– Thea Puiu, clasa a II-a B, Andrei Purdilă, clasa a IV-a B, mențiune la Concursul interjudețean „Mate3”, îndrumați de prof. înv. primar Marcela Cozma;
– Alexandra Știrbu, clasa a VI-a B mențiune la Concursul interjudețean „Mate3”;
– Daria Alexa, clasa a III-a SbS, Clubul ACS „Nada Florilor”, locurile II, III, IV la Concursul Internațional de înot „Race Day International Swim Festival”, Dortmund, Germania;
– Aissia Prisecariu, Luca Crîșmăriu, clasa a III-a A, Clubul ACS „Nada Florilor”, locurile I, II, III la Concursul Internațional de Înot „Swimming Cup”;
– Haliga Maria, clasa a VIII-a B, premiul I, secțiunea creație literară, la Concursul județean „Pe urmele Maestrului Ion Irimescu”, îndrumător profesoara Cristina Onesim;
– Andreea-Maria Mircea, clasa a VI-a C, premiul I la secțiunea creație plastică, sub îndrumarea profesoarei Monica Ilie și premiul II la secțiunea creație literară, îndrumați de profesoarei doctor Alina-Maria Pintilii, la Concursul județean „Pe urmele Maestrului Ion Irimescu”;
– Cosmin Pîslaru, Adrian Roșu, David Făluță, clasa a VI-a A, Cătălin Aioanei, Antonio Apetri, Bogdan Vîrlan, Robert Clim, clasa a VIII-a A, Iosif Acatincăi, clasa a VIII-a B, au obținut premiul III la etapa județeană a Olimpiadei gimnaziilor la baschet, îndrumați de profesorul doctor Florin Onesim;
– Sophia Avârvarei, Eliza Bujor, Miriam Crețu, Iasmina Coman, Claudia Filip, Antonia Ursu, Alessia Tomegea, Sofia Oprișanu, Adelina Suceveanu, Maia Rusu, clasa pregătitoare SbS, locul I la etapa județeană a Concursului de dans „Feerii dansante”, secțiunea dans modern-majorete și locul II la secțiunea de dans tematic „Mica balerină” a aceluiași concurs, îndrumate de profesoara Claudia Moșneagu;
– Trupa „Black & White”: Daria Purdilă, Alexia Ceparu, Stefania Cornea, Iustina Bujor, Andreea Ruscanu, Ecaterina Pelin, Daria Constantin, Delia Rusu, Ariana Gim, Bianca Ignat, clasele V-VIII, locul II la Concursul de dans „Feerii dansante” (Suceava), locul I la Concursul Regional de Dans „Ritm și armonie”(Iași), locul III la Concursul Național de Dans „Dance Art Competion” (Roman) – secțiunea Fantezie coregrafică, doua locuri II la secțiunea dans tematic respectiv fantezie coregrafica, Concursul Internațional de Dans „Prime Dance Trophy” – Iași, coordonate de profesoara Claudia Moșneagu.

Rezultatele celorlalte concursuri școlare desfășurate în acest an școlar se găsesc pe site-ul școlii http://scoalaionirimescu.ro/

Cu speranța și convingerea că seria rezultatelor minunate din acest an școlar, obținute cu multă muncă, dedicare și efort susținut atât din partea elevilor cât și a profesorilor îndrumători va continua și în anii următori, felicităm toți elevii și profesorii implicați în concursurile și olimpiadele școlare desfășurate în acest an școlar.

Echipa managerială,
Director Costică Parfenie
Director adjunct Cătălina Purdilă
Consilier educativ Alice Catrina