Reciclăm! Nu aruncăm!

Deșeurile sunt cea mai mare problemă a omenirii.

Fiecare dintre noi trebui să devină conștient de necesitatea colectării selective a deșeurilor, ba mai mult putem să le reciclăm din grijă pentru mediu și din dorința de a vedea frumosul și utilitatea în deșeuri elevii clasei VIC, sub îndrumarea profesoarei de fizică Liliana Ciuruș au realizat din peturi ceva util.

• „Având mai multe pet-uri reciclabile în casă, am luat decizia să folosesc 2 dintre ele în proiectul dat de profesoara mea de fizică, acesta fiind o clepsidră unde ca înlocuitor de nisip am folosit sare. A fost o experiență si o activitate plăcută pe care o voi ține minte. Sunt fericită că am putut să ajut mediul!” (Iasmina Ciotu)

• „Am ales să reciclez peturile pentru a confecționa o clepsidra. Peturile au fost reciclate și refolosite. Așa nu am poluat natura. Vă sfătuiesc și pe voi să reciclați.” (Emma Mitruț)