Profesorii de limba și literatura română din zona Fălticeni s-au întâlnit la Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu”

Vineri, 20 martie, la Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” din Fălticeni, a avut loc cercul pedagogic al profesorilor de limba şi literatura română (gimnaziu I). Au participat profesorii de la Școala Gimnazială ”Mihail Sadoveanu”și colegi de la instituții de învățământ din Boroaia, Bogdănești, Râșca, Baia, Mălini, Slatina, Herla și Găinești.

Tema întâlnirii a fost dezvoltarea competenţei culturale a elevilor prin valorificarea lecturilor operelor literare din literatura română şi/sau universală şi a cuprins o lecţie demonstrativă, susţinută de dna profesoară Onesim Cristina, dar şi dezbateri şi lucru pe ateliere.

În centrul atenţiei au fost elevii de clasa a VI-a, care au trăit emoţiile unei ore speciale, cu o asistenţă numeroasă.

Scopul activităţii a fost de a pune în lumină strategiile la care profesorul de limba română poate apela pentru a valorifica textul literar în vederea modelării elevului-cititor inclusiv din perspectiva competenţei culturale.