O oră de educaţie civică mai specială

Zi de zi învăţăm să devenim OAMENI. La ora de educaţie civică, elevii clasei a III a B de la Şcoala Gimnazială ,,Ion Irimescu” Fălticeni, îndrumaţi de profesoara Filipciuc Gabriela, au învăţat despre persoană şi despre trăsături morale ale persoanei, despre persoane cu nevoi speciale şi despre raporturile noastre cu ceilalţi oameni. Toate aceste cunoştinţe teoretice însuşite trebuie să se oglindească însă şi în comportamentul lor. Elevii trebuie să manifeste iniţiativă în luarea unor decizii în viaţa zilnică, să se poată integra într-un grup, stabilind relaţii şi colaborând cu ceilalţi membri ai grupului.

De aceea, ei au avut parte, în această ultimă săptămână înainte de vacanţă, de o evaluare mai deosebită desfăşurată la Grădiniţa Specială Fălticeni, în cadrul proiectului ,,Prietenie fără bariere” coordonat de profesoarele Anechiforesei Lăcrămioara, Sandu Mihaela şi Filipciuc Gabriela.

Pentru o zi, ei au devenit mici actori şi au încercat să trăiască experienţa unui copil cu dizabilităţi, părăsit de părinţi, care nu avea niciun prieten şi ajunsese să vorbească doar cu imaginea sa din oglindă. Au spus povestea acestuia în dramatizarea ,,Singur pe lume”, trezind compasiune şi înţelegere în sufletele şcolarilor şi al părinţilor. Au devenit prietenii acestor copiii atât de deosebiţi, dar care au nevoie doar de puţină dragoste şi de acceptare pentru a se simţi egalii noştri.

S-au autoironizat în sceneta ,,În împărăţia lui Trebuie”, în rolurile căreia s-au regăsit toţi acei copii alintaţi şi învăţaţi să primească tot ce vor, când vor ei, fără a merita cu adevărat acest lucru.

Au prezentat tradiţii strămoşeşti precum ,,Capra din Cozmeşti” şi urături, trăind împreună cu preşcolarii bucuria sărbătorilor. Ajutaţi de părinţi şi de d-na învăţătoare, au făcut acestor copii daruri din suflet: felicitări, dulciuri, ornamente şi donaţii în bani.

Au învăţat că adevăratele calităţi umane nu se demonstrează prin cuvinte frumoase, ci se dovedesc prin fapte. Au învăţat ce înseamnă să ajuţi, să-i respecţi pe cei din jur, să dăruieşti, să aduci bucurie în sufletele unor copii, să ajuti, să le ştergi lacrima neputinţei; au învăţat să fie copii între copii. Şi dacă vom fi mai buni, vom clădi o lume mai bună, în care cinstea, dragostea, prietenia şi respectul vor înflori şi-n prag de iarnă şi vor coborî din înălţimi asemeni fulgilor imaculaţi.