Mențiune pentru echipajul Școlii „Ion Irimescu” la Olimpiada Națională de Educație Civică

În urma calificării cu nota 10 la etapa națională a Olimpiadei de Educație Civică, cele două eleve de la Școala Gimnazială ”Ion Irimescu” din Fălticeni, Daria-Maria Purdilă și Alexandra Filip, pregătite de profesoarele Maria Ciocoiu și Alice Catrina, au obținut mențiune, situându-se pe locul IV în ierarhia la nivel naţional, fiind la egalitate cu echipajul care a reprezentat județul Iași.

Elevele școlii noastre au demonstrat că au aptitudini deosebite în domeniul ştiinţelor socio-umane şi au surclasat echipajele a 35 de județe și încă două echipaje din capitală.

Rezultatul este unul notabil, având în vedere vârsta participantelor și faptul că se află la prima experiență de acest nivel, olimpiada reprezentând un concurs de excelenţă care se adresează elevilor cu aptitudini, înclinaţii şi interese deosebite în domeniul ştiinţelor socio-umane.

Putem afirma așadar, fără teama de a greși, că viitorul promite mult.

Promite rezultate deosebite, pe măsura pregătirii și a capacității acestor copii minunați.