Mândri că suntem români

Acum 98 de ani istoria a fost generoasă cu noi, românii. La final, ne-am aflat în tabăra învingătorilor. Basarabia, Bucovina şi Transilvania se uneau cu Vechiul Regat. Referitor la acest eveniment, istoricul Florin Constantiniu afirma că: “Marea Unire din 1918 a fost şi rămâne pagina cea mai sublimă a istoriei româneşti. Măreţia ei stă în faptul că desăvârşirea unităţii naţionale nu este opera nici unui om politic, a nici unui guvern, a nici unui partid; este fapta istorică a întregii naţiuni române, realizată într-un elan ţâşnit cu putere din străfundurile conştiinţei unităţii neamului […].”

Elevii Şcolii Gimnaziale „Ion Irimescu” au sărbătorit ziua de 1 Decembrie ca pe un omagiu pe care îl aducem tuturor celor care au luptat şi au murit pe câmpul de luptă al primului război mondial.

În zilele de 28 și 29 noiembrie, cadrele didactice și elevii din învățământul primar au sărbătorit prin muncă, desfășurând o serie de activități educative: România-n sărbătoare (Clasa pregătitoare A), Noi suntem români! (I A), România, te iubesc! (Clasa pregătitoare B, I B), Sunt mândru că sunt român (I SbS), Mândru de țara mea (II A), La mulți ani, România! (II B, IV SbS), Toți românii împreună (II SbS), 1 Decembrie – Ziua României și a oricărui român (III A), România – țara mea (III B), Sunt român! (III SbS), 1 Decembrie – Ziua României (IV A).

Prin aceste „lecții” de patriotism, elevii au conștientizat ce înseamnă 1 Decembrie pentru români, pentru cei ce simt românește.

Copiii s-au familiarizat cu simbolurile naționale, au observat și au îmbrăcat costume populare autentice, au admirat produse finite ale îndeletnicirilor mai vechi ale românilor, au urmărit prezentări PPT cu caracter informativ, au citit și au audiat texte literare cu conținut istoric, au creat obiecte vestimentare în culorile drapelului, au cusut motive populare pe imagini ale costumelor tradiționale, au realizat lucrări artistico-plastice individuale și colective, au confecționat ecusoane, stegulețe, postere, machete.

Pentru a marca Ziua Națională a României, elevii din clasele gimnaziale s-au întâlnit în holul principal al școlii. Datorită discursurilor susţinute de către elevii clasei a VIII-a B, Francesca Benţa, Irina Lehaci, Mihnea Moşneagu şi Gabriela Vultur, colegii lor din clasele mai mici au realizat cât de important este să fim mândri că suntem români, şi că această mândrie nu trebuie să se manifeste doar cu ocazia Zilei Naţionale, ci în fiecare zi a anului.

La mulți ani, români!

La mulți ani, România!