Întâlnirea cu lebedele

Biodiversitatea face lumea din jurul nostru atât de frumoasă și interesantă! Lacurile, iazurile din zona Fălticeniului ne fascinează în fiecare moment din an prin diversitatea viețuitoarelor care își găsesc casa în aceste locuri, amintite chiar și de Sadoveanu, marele scriitor care a trăit și pe aceste meleaguri.

Toate ne fascinează prin grația și frumusețea lor, de aceea învățăm să le protejăm chiar și să le ajutăm cum putem.

De câțiva ani lebedele și-au găsit adăpost pe iazurile acestea. Iarna, că-i mai blândă sau mai grea, găsesc hrană din belșug atât în iaz cât și prin ajutorul nostru, al fălticinenilor.

Elevii clasei a VIII-a B și-au îmbogățit cunoștințele teoretice despre biodiversitate studiind materiale de specialitate (prezentări powerpoint, site-uri în domeniu), dar au desfășurat și o activitate practică realizând fotografii sau filmulețe cu lebedele și rațele sălbatice care iernează pe iazurile din oraș, în zona Podului Țarna Mare sau a celui din strada Sucevei.