Excursii tematice estivale

Ca în fiecare an, sfârșitul anului școlar a fost marcat și printr-o serie de excursii, având trasee diferite și titluri sugestive: „La pas prin municipiul Suceava” (pregătitoare SbS), „Frumusețile județului nostru” (I SbS), „Județul Suceava-valori culturale, turistice și istorice” (II SbS), „Să ne cunoaștem județul” (IV A), „Iași-trecut și prezent” (IV B), „Să cunoaștem valorile istorice, culturale și turistice ale județului Iași” (IV SbS), „Valori și locuri de seamă” (II A, III SbS), „Iași-oraș cultural” (VI B, VI C, VII B), „Călătorind prin Maramureș”(V A, V C, VII A).

Aceste activități mult așteptate de elevi au vizat consolidarea, recapitularea și chiar evaluarea unor capacități formate în timpul lecțiilor desfășurate în sala de clasă.

Catalogul, tabla, fișele de lucru au fost abandonate pentru o zi sau chiar două, spre încântarea participanților.

Aceștia s-au întors îmbogățiți cu experiențe și impresii pe care le vor fructifica în viitor și pe care nu le vor uita curând.