Etapa locală la olimpiada de matematică

„Matematică, matematică, matematică și mai multă matematică.” (Grigore C. Moisil)

Duminică, 18 februarie 2018, la Școala Gimnazială „Ion Irimescu” din Fălticeni a avut loc Olimpiada de Marematică, etapa locală. Au participat un număr de 61 de elevi de la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, Școala Gimnazială „Ioan Ciurea”, Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu”, Colegiul Național „Nicu Gane”, Colegiul Tehnic „Mihai Băcescu” și școala organizatoare.

Elevii participanți au avut de rezolvat câte patru subiecte cu nivel de dificultate ridicat.

Timpul de rezolvare a problemelor a fost de 2 ore la clasele V – VI și 3 ore la clasele VII-VIII. Pentru a se califica la etapa județeană este necesar ca punctajul obținut de către un elev să fie de minimum 14 puncte.

Felicităm elevii care și-au încercat forțele la acest concurs, le mulțumim profesorilor îndrumători, profesorilor asistenți, profesorilor evaluatori și serviciului secretariat al Școlii Gimnaziale „Ion Irimescu”.

Din comisia de organizare au făcut parte profesorii Elena Marcela Alexandru și Costică Parfenie.

Elevilor calificați la etapa județeană le dorim succes!