Elevi de frunte de la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”

În perioada 24-25 februarie 2018, la Suceava, a avut loc prima ediție a competiției internaționale USV Swimming Cup, la care au luat parte 231 de sportivi, cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani, de la cluburi de înot de renume, unii de talie olimpică și mondială.

Deși au participat pentru prima dată la o întrecere de nivel internațional, elevii Aissia Prisecariu și Luca Crîșmariu de la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”, din clasa a III-a A, care se pregătesc la ACS „Nada Florilor” Fălticeni, au impresionat prin rezultatele obținute la acest concurs.

Locul I, la 200 m liber și la 50 m spate și Locul II la 50 m liber și la 50 m future, pentru Aissia Prisecariu și Locul II, la 200 m liber, pentru Luca Crîșmariu, la Juniori III.

Aissia Prisecariu s-a remarcat prin extraordinarele performanțe realizate la această competiție, fapt ce a condus la câștigarea valorosului trofeu „Cel mai bun sportiv” la categoria Fete 2008-2009.

Scoala noastră se mândrește cu acești copii, ei având rezultate deosebite și la învățătură.

Bravo, Aissia! Bravo, Luca!