Eleva Daria Alexa cucerește mai multe medalii la un concurs internațional de natație

Timp de două zile, pe 3 și 4 martie, Daria Alexa, înotătoarea Clubului „Nada Florilor” și elevă a școlii noastre, în clasa a III-a Step by Step, a participat la un puternic concurs internațional de înot, Race Day International Swim Festival, ce s-a desfășurat în Germania, la Dortmund.

Competiția a avut la start aproximativ 630 de sportivi, ce au reprezentat 43 de cluburi din România, Luxemburg, Norvegia, Franța, Olanda, Suedia, Slovacia, Qatar, Lituania, Elveția, Polonia și Germania.

Eleva școlii, Daria Alexa, a luat startul în șase probe, în patru dintre ele reușind să urce pe podium la categoria fete născute în anul 2008.

Ea a reușit să obțină locul III în proba de 50 m liber, locul II la proba de 200 m liber, locul III la proba de 50 m spate și locul II la proba de 100 m liber, la probele de 50 m bras și 50 m fluture clasându-se pe locul IV.

Medaliile obținute, în forma orașului Dortmund, sunt o recunoaștere a muncii asidue a sportivei.

Mult succes la viitoarele competiții !!!