Efectele și stoparea comportamentului ostil

Activitate s-a desfăşurat în sala de clasă, pe data de 16 noiembrie 2018. În cadrul acestei activităţi elevii au vizionat un material ppt legat de fenomenul numit bullying, prin care este adoptat un comportament ostil, de excludere şi de luare în derâdere a cuiva, de umilire.

Elevii au identificat efectele negative ale acestuia, modul și locul unde se manifestă cu precădere.

Deasemenea, prin intermediul unui joc de rol, elevii au realizat o scenetă cu titlul Portretul colegei de bancă, o adaptare după Mircea Sântimbreanu, modificată conform vârstei copiilor de clasa a II -a, scenetă prin care s-au evidențiat foarte clar efectul de bullying asupra copiilor.

Sub atenta supraveghere a cadrelor didactice, copiii au realizat colaje despre stoparea acestui fenomen.

Astfel, cu ajutorul diferitelor materiale (carton colorat, foarfece, creion, lipici, stilou) au conturat și decupat conturul palmei pe care au notat măsuri de apărare împotriva fenomenului de bullying.

Toate colajele realizate le-au asamblat o coală mare de hârtie.

În finalul activității s-a intonat cântecul Prieteni, cântecul ce constituie imnul Alternativei de învățământ Step by Step.