Educația este drum către lumină

La școala noastră, Ziua Mondială a Educației a fost marcată prin desfășurarea a treisprezece activități educative: Jocuri minunate în „Țara cuvintelor educate”(C.P. A), Călătorie în lumea poveștilor (C.P. A), Copilul, promotor al educației (C.P. SbS), Egali în fața educației (I A), Învățăm, ne jucăm! (I B), Ne jucăm, lucruri noi învățăm! (I SbS), Dreptul la educație (II A), Copacul educației (II SbS), Educație prin muzică și mișcare (III B), Educația-poartă spre viitor (III SbS), Toți copiii au dreptul la educație (IV B), Cupa educației (IV SbS), Educația-încotro? (VI B).

Manifestările au urmărit dezvoltarea la elevi a competențelor de interrelaționare, de comunicare, în cadrul jocurilor, folosirea formulelor de politețe în contexte variate de joc, argumentarea necesității educației și identificarea avantajelor pe care le aduce aceasta, integrarea elevilor cu CES în activități educative, promovarea interculturalității, exprimarea sentimentelor prin cuvinte, cântec, dans, culoare.

Acțiunile au reprezentat un prilej de mare bucurie pentru cei 380 de elevi participanți, iar atmosfera sărbătorească a fost menținută pe tot parcursul zilei.