Din inimă pentru un zâmbet

La poarta sufletelor noastre de creştini bat sfintele sărbători de iarnă. Dorim să le întâmpinăm aşa cum se cuvine: cu bucurie, cu bunătate şi inimi curate. Vrem să scoatem din “lada” mare a sufletului dragostea de semeni, bunătatea, dărnicia şi să le împrăştiem printre semenii noştri.

Mânați de aceste gânduri, elevii clasei a II a A, cu sprijinul părinților și sub îndrumarea doamnei învățătoare Irina Ceparu, au dorit să aducă un strop  de fericire și să răpească un zâmbet copiilor mai puțin norocoși decât ei.

Astfel, s-au mobilizat  și au reușit să adune hăinuțe, jucării și dulciuri, pe care le-au dăruit copiilor din clasa pregătitoare de la Școala Gimnazială Basarabi, din comuna Preutești.

Activitatea desfășurată a fost încununată de succes. Copiii s-au bucurat nespus. Au intrat în atmosfera de sărbătoare prin intonarea frumoaselor colinde și urături, prin aducerea în scenă a străvechilor obiceiuri de Anul Nou.