Concursul județean de artă plastică „Pe urmele Maestrului Ion Irimescu”

Şcoala Gimnazialǎ „Ion Irimescu”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava şi Muzeul de Artă „Ion Irimescu”, a organizat, marți, 27 februarie 2019, în Sala Pictor „Aurel Băeşu”, cea de-a patra ediţie a Concursului judetean de artă plastică „Pe urmele Maestrului Ion Irimescu”, proiect susuţinut de Primǎria Municipiului Fălticeni.

Opera maestrului Ion Irimescu rămâne un reper, permanent descoperită si redescoperită de tinerele generaţii de artişti.

Concursul „Pe urmele maestrului Ion Irimescu” dorește să păstreze în memoria colectivă personalitatea şi opera maestrului Ion Irimescu.

La cele patru secțiuni de concurs (artă plastică, creație literară, interpretare muzicală și competiție pe echipe – viața și opera maestrului Ion Irimescu) au participat elevi de la instituțiile de învǎţǎmânt din județul Suceava, Bacău, Sibiu și Galați.

La secțiunea de artă plastică, cu tema „Muzica” – lucrări realizate după opera (sculptura sau grafica) maestrului Ion Irimescu – s-au înscris 16 unități școlare cu 170 de lucrări plastice realizate în tehnici diferite (cǎrbune, grafit, creioane colorate, guaşe).

Lucrǎrile participante la concurs au fost expuse în cadrul vernisajului din data de 27 februarie 2019.

Secţiunea de creaţie literară s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, tema fiind „Maternitatea”.

Începând de anul acesta, în concurs s-au putut înscrie și grupurile vocale la secțiunea de interpretare muzicală, tema fiind „Mama”.

Pentru cele patru secțiuni din cadrul concursului s-au acordat 50 de premii.

Premierea elevilor a fost făcută de primarul Cătălin Coman și Mirela-Elena Adomnicăi, prefectul județului Suceava.

Coordonatorii proiectului au fost profesorii Maria Luncănița și Costică Parfenie (Directorul Școlii Gimnaziale „Ion Irimescu”), alături de documentaristul Dăscălescu Marius (Muzeul de Artă „Ion Irimescu”).

Mulțumim cadrelor didactice implicate în acest proiect. Felicitări participanților!