Cerc de istorie la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”

Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” a găzduit joi, 2 noiembrie, cercul profesorilor de istorie.

La activităţile specifice au participat atât profesori din municipiul Fălticeni, cât şi din localităţile învecinate.

Tema principală a cercului a reprezentat-o „Relaţia conţinuturi-competenţe specifice la disciplina istorie la clasa a V-a”.

Partea a doua a întâlnirii a fost alocată discuţiilor cu privire la evaluarea lucrărilor la olimpiada de istorie precum şi analizei modelelor propuse de Ministerul Educaţiei pentru examenul de bacalaureat la disciplina istorie.

Scopul activităţii l-a reprezentat familiarizarea profesorilor din învăţământul gimnazial cu noua programă la disciplina istorie şi cu noile competenţe specifice ce ar urma să fie formate pe parcursul întregului an şcolar la nivel de clasa a V-a.