Carnaval la final de an școlar

Mari iubitori ai poveștilor, elevii din clasa pregătitoare A, îndrumați de profesor învățământ primar Silvia Moroșan, au organizat un carnaval al personajelor literare. Evenimentul a avut loc vineri, 16 iunie 2017. Publicul a putut admira atât costumele, măștile, cât și prestația artistică a micilor școlari.

Într-o atmosferă sărbătorească, s-au perindat prin fața invitaților: Prințesa balului, Zâna Florilor, Alba-ca-Zăpada și prințul salvator, Ileana Cosânzeana și Făt-Frumos, Puf Alb și Puf Gri, Scufița Roșie și bunica, lupul și vânătorul, Nică, capra și iedul cel mic, greierele și furnica, moșul cu ridichea uriașă, fata babei și fata moșneagului, ursul și vulpea, șoricelul și motanul încălțat, cocoșul și punguța cu doi bani.
 
Toți și-au prezentat povestea lor în versuri, reușind să stârnească ropote de aplauze.
 
Cum era firesc, nu au lipsit cântecul, dansul și voia bună. Astfel a fost marcată ultima zi din primul an de școală.
 
Felicitări, copii! Să aveți o vacanță cu zile senine!