Campania de comunicare „Europa – casa noastră”

Joi, 26 aprilie 2018, pe parcursul a două ore, elevii claselor a VI-a, de la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”, au participat cu mult entuziasm și interes la o activitate din cadrul campaniei de comunicare și informare „Europa – casa noastră” desfășurată de Reprezentanța Comisiei Europene în România,

Campania este menită să transpună prioritățile de comunicare ale Comisiei Europene în mediul școlar și vizează creșterea nivelului de cunoștințe pe care elevii le au despre Uniunea Europeană.

Răspunsul pozitiv primit de la elevi, la sfârșitul activității, sperăm să se concretizeze în numărul de echipaje ce se vor înscrie în Competiția Euro Quiz.

Această competiție se vrea a fi o activitate distractivă și stimulantă, deschisă elevilor din școlile gimnaziale din întreaga țară, prin intermediul căreia Reprezentanța Comisiei Europene în România se apropie de tinerele generații și de familiile acestora.