Invitație la sănătate

Elevii Școlii Gimnaziale „Ion Irimescu” din Fălticeni au hotărât ca 16 octombrie, Ziua Internațională a Alimentației, să devină o sărbătoare în școala noastră. Activitatea s-a desfășurat sub forma unui târg cu vânzare, târg deschis toată săptămâna. Elevii au adus spre vânzare conserve de casă, dar și aranjamente, sculpturi din legume și fructe autohtone.

Și-au demonstrat măiestria în etichetarea borcanelor și creativitatea în crearea unor adevărate opere de artă.

Invitației la sănătate i-au răspuns atât părinți, bunici, cât și elevi ai școlii. Datorită acțiunii s-a strâns o sumă de bani care va fi folosită în finanțarea viitoarelor activități.

Astfel, elevii au căpătat informații valoroase legate de alimentația sănătoasă, și-au dezvoltat atitudini pozitive față de un regim de viață corespunzător, dar au legat și prietenii în cadrul proiectului.

Mulțumim tuturor pentru implicare, cadre didactice, părinți și elevi!

Mâncați responsabil ca să trăiți sănătos!