Am sărbătorit 157 de ani de la Mica Unire

Ziua de 24 ianuarie rămâne o filă mereu deschisă din cartea istoriei noastre naţionale, iar din 1859 încoace, marele eveniment, cel al Unirii Principatelor, îl sărbătorim cu mare fast. An de an, de la  această manifestare nu poate lipsi „Hora Unirii ”, cunoscutul cântec pe versurile scrise de Vasile Alecsandri. Domnitorul Alexandru Ioan Cuza, cel care a condus pentru prima dată cel două ţări româneşti, Moldova şi Ţara Românească, rămâne una din personalităţile de marcă ale istoriei naţionale.

La fel ca în fiecare an, elevii Şcolii Gimnaziale „Ion Irimescu” au sărbătorit acest moment extrem de important pentru noi, românii de pretutindeni. Elevii din ciclul primar au desfășurat activități educative la nivelul fiecărei clase.

Pentru elevii de gimnaziu, manifestarea a început cu un discursul susţinut de domnul director Costică Parfenie , care a ţinut să le reamintească elevilor importanţa zilei de 24 Ianuarie.

Trebuie menţionat, de asemenea, efortul depus de cinci dintre elevii şcolii noastre, care au dorit, la rândul lor să le împărtăşească colegilor propriile idei şi sentimente referitoare la ziua Micii Uniri. Îi amintim astfel pe Anamaria Loluţă, Teodor Peiu (clasa a VIII-a C), Radu Crăciun, Andreea Frăsina şi Lucia Humă (clasa a VIII-a B).

La finalul manifestării, elevii au dansat „Hora Unirii”, amintind prin bucuria lor de entuziasmul de acum 157 de ani, când strămoşii noştri au pus bazele a ceea ce avea să devină ani mai târziu România Mare.