Am marcat Ziua Interațională a Nonviolenței în Școală

Pe 30 ianuarie, în mai multe ţări ale lumii, este sărbătorită Ziua Internaţională a Nonviolenţei în Şcoli. Scopul acestei zile este promovarea ideii de educare a copiilor în armonie, solidaritate şi respect, mesajul principal al acestei zile fiind „dragoste universală, nonviolenţă şi pace. Dragostea universală este mai bună decât egoismul, nonviolenţa este mai bună decât violenţa şi pacea este mai bună decât războiul”.

Sub acest imbold, la clasele pregătitoare B, I B, a II-a SbS, a VI-a C, din școala noastră, s-au desfășurat activități educative coordonate de doamnele profesoare Gabriela Filipciuc, Sabina Dulgheriu, Iuliana Ivanov, Paulina Ivanov și Tatiana Șandru.

Elevii au explicat ce înțeleg prin termenul „violență”, exemplificând prin câteva situații întâlnite în grupurile de elevi. S-a concluzionat că VIOLENȚA este orice formă de manifestare a unor comportamente precum: exprimare inadecvată sau jignitoare, bruscare, împingere, lovire, rănire.

Aceste comportamente intră sub incidenţa legii. În mediul școlar, comportamentele neadecvate, violente sunt întârzierea la ore, părăsirea clasei în timpul lecției, încălcarea altor reguli ale clasei sau cele stabilite prin regulamentul școlar.

După ce au vizionat prezentări PPT cu tema în discuție, elevii au simulat câteva cazuri de violență, încadrându-le la rubrica „AȘA NU”.

Copiii au exprimat verbal ceea ce au simțit în legătură cu imaginile și cazurile prezentate (teamă, nesiguranță, izolare, abandon) și au realizat FLOAREA SENTIMENTELOR, panourile STOP VIOLENȚEI!, ADOLESCENȚĂ FĂRĂ VIOLENȚĂ.

Elevilor li s-a cerut să identifice modalităţi de eliminare a violenţei din viaţa lor: să discute unii cu alții chiar atunci când nu împărtășesc aceeași idee, să manifeste bună înțelegere atunci când muncesc sau se joacă, să colaboreze pentru a rezolva diferite sarcini, să se ajute, să dea dovadă de iubire, toleranță și respect.

VIOLENŢA jigneste, loveşte și chiar ucide. Fericirea, calmul, educaţia şi vigilenţa sunt inamicii VIOLENŢEI. Cele câteva jocuri de grup au demonstrate că prietenia, vorba bună și înțelegerea îi fac FERICIȚI într-o lume în care nu sunt singuri.

Mesajul acestei zile este de a modela întreaga noastră educaţie şi de a ghida gândurile, dorinţele, cuvintele şi acţiunile noastre spre nonviolenţă, atât în perimetrul școlii, cât şi dincolo de porţile ei.