Cercul pedagogic al profesorilor de educaţie fizică şi sport s-a desfășurat la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”

Joi, 19 octombrie, la Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” din Fălticeni, a avut loc cercul pedagogic al profesorilor de educaţie fizică şi sport. Au participat profesori de la liceele şi şcolile gimnaziale din Fălticeni, dar și din zonele limitrofe.

Tema întâlnirii a fost Consolidarea procedeului tehnic „Dă şi du-te” prin intermediul mijloacelor specifice jocului de baschet şi a cuprins o lecţie demonstrativă, susţinută de profesorul Florin Onesim.

În centrul atenţiei a fost echipa de baschet a şcolii, deoarece ei au trăit emoţiile unei ore speciale, cu o asistenţă numeroasă.

Scopul activităţii a fost de a evidenţia mijloacele la care profesorul de educaţie fizică şi sport poate apela pentru a maximiza potenţialul biomotric, respectiv tehnic al elevilor care practică jocul de baschet.