Activități tehnico-științifice în săptămâna ”Școala Altfel”

În preocuparea lor de „a ști mai multe” și de „a fi mai buni”, elevii din școala noastră au participat la numeroase activități cu caracter tehnico-științific.

Contextele de învățare propuse au fost diverse, îmbinându-se utilul cu plăcutul, cunoaşterea şi înţelegerea tainelor ştiinţelor cu aplicarea în practică.

Printre activitățile desfășurate se numără: Știința e în toate (I A), Mâini îndemânatice (I A – fabrica de pâine), Drumul pâinii (IV B, V A), Ce este Universul? (I B, I SbS – Observatorul Astronomic Suceava), Din lumea animalelor-vizionare (II SbS), Experimente geniale (IV A), Învăț istoria din filme (IV A), Vizită la SC Motexco SRL (III B), Vizită la SC Rogelya SRL (IV B), Flora și fauna din orașul nostru (IV SbS), Micii laboranți (V A, V B, V C), Jocuri matematice distractive (II SbS), Matematică distractivă (V A, V C, VI B, VII A, VII C, VIIIA, VIII C), Matematică aplicată (VI C, VIII B), Informatică distractivă (VI C), Curiozități geografice (V A, VI B), Geografie distractivă (VIII B, VIII C), Chimie distractivă (VII A), Experimente distractive (VII B), Experimente de laborator (VIII A), Sensibilități vegetale (V C, VI B).

Acestea au urmărit stimularea interesului elevilor pentru studiul matematicii / științelor naturii / științelor sociale; dezvoltarea curiozității față de trecutul istoric, alcătuirea Sistemului solar, a mediilor de viață, a corpului animalelor, plantelor etc.

De asemenea activitățile din săptămâna Școala Altfel au vizat observarea unor procese tehnologice de la materia primă până la produsele finite; sintetizarea și aplicarea în practică a unor cunoștințe dobândite prin observare și descoperire.

Astfel, elevii au explorat „altfel” diferite domenii ale științei.