Activități practice în săptămâna ”Școala Altfel”

Știut fiind faptul că elevii învață cu plăcere și mult mai ușor făcând, în săptămâna 18-22 aprilie, ne-am propus și am desfășurat mai multe activități practice.

Dintre acestea, s-au dovedit ca exemple de bună practică: Micul artist (Preg. A), Micul pictor (Preg. B, Preg. SbS, Ornamente de Paști (I A), Clasa mea în prag de sărbătoare (I A, IB), Opera lui Ion Irimescu prin ochi de copil (II A, III SbS), Ce pot face două mâini dibace (II SbS), Povești din mâinile noastre – modelaj (II A, III SbS), Cântăm cu primăvara (II SbS), Să-l ajutăm pe iepuraș (II SbS), Decorăm obiecte ceramice (II SbS), Dăm culoare sărbătorilor (III B, Lumină și culoare (III SbS, IV A), O fotografie reușită (IV A), Să întâmpinăm Paștele împreună! – încondeiere (IV B), Primăvara în culori (IV SbS), Micii bucătari (IV SbS), Micii actori (V A, V B), Desene pe asfalt (V C), Atelier de creație (VI A), Artă și imaginație (VI C), Gastronomie (VII A), Aplicații distractive (VII A, VII B, VII C, VIII A, VIII C), Origami (VII A).

S-au urmărit: utilizarea corectă, economică a materialelor de lucru puse la dispoziție; aplicarea unor tehnici de lucru diferite în obținerea produselor finite de calitate; exprimarea liberă prin intermediul artelor plastice; creșterea stimei de sine; cultivarea creativității, a spiritului de observație, a spiritului critic, a gustului estetic.

Elevii au înțeles că numai exersând și perseverând, pot să realizeze lucrări valoroase și inedite și se pot bucura cu adevărat de rezultatul efortului depus.