Activități culturale și de cultură generală care s-au desfășurat în săptămâna ”Școala Altfel”

În cadrul programului „Școala Altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun” s-au organizat și desfășurat numeroase activități cu caracter cultural.
 
Merită menționate: Să fim prietenii cărților (II B, III A), Citește și tu! (V A), Jurnalist pentru o zi (VIII C), Scriitori locali (VII A, VIII B), Literatura în imagini (VI B, VII C), Chantons, jouons, apprenons (V C), La France des régions (VI C, VIII B, VIII C), Poems and songs (V A), Let’s read a fairy tale (VII B), Vizionare film „La Famille Bellier” (VII B), Vizionarea piesei de teatru „Hansel și Gretel” (elevii claselor primare), Vizionarea piesei de teatru „Cerere în căsătorie” (VIII B), Copilăria în opera lui Ion Irimescu (I SbS), Opera lui Ion Irimescu prin ochi de copil (II A), Personalități celebre în istorie (VI A), Personalități celebre-video (VII C), Geografie distractivă (VI B, VIII B, VIII C), Vizionare filme specifice vârstei (elevi din clasele primare și gimnaziale), vizite la muzeele din municipiul nostru și din Suceava (elevi din clasele primare și gimnaziale).
 
Aceste demersuri au urmărit stimularea curiozității și a interesului față de valorile culturale autentice, cunoașterea elementelor de cultură și civilizație română / franceză / engleză; conștientizarea importanței bibliotecii / instituțiilor culturale / personalităților / activităților culturale în dezvoltarea personală; înțelegerea mesajelor transmise de opere literare / creații artistice / filme / piese de teatru; exprimarea părerilor / impresiilor create de lectură / vizionare / audiții etc.
 
Pe lângă spațiile școlare și dotările materiale existente în școală, s-au valorificat resurse din diferite locații: Biblioteca Municipală „Eugen Lovinescu”, Centrul Cultural Vasile Birlic, Cetatea de Scaun a Sucevei, Muzeul Satului Bucovinean, Casa de Cultură Suceava.
 
Elevii au participat cu plăcere, fiind interesați de tot ceea ce au descoperit prin aceste activități.