Acțiuni educaționale de Ziua Mondială a Mediului

scoala-ion-irimescu-1

Sloganul acestui eveniment, anul acesta, este „Șapte miliarde de vise. O singură planetă. Consumă cu grijă”. Această zi a fost marcată de o serie de acțiuni de informare, conștientizare și educație ecologică, derulate la nivelul Școlii Gimnaziale „Ion Irimescu”, în cadrul Programului Mondial Eco Școală, program derulat în parteneriat cu CCDG.

Tot de Ziua Mondială a Mediului s-a realizat, pe holul principal al școlii, expoziția Eco Fotografia Anului (elevii Dulgheriu Mihnea-clasa I SbS, Teșu Fabiana-clasa a IV-a B, Suliman Teodor-clasa a IV-a SbS).

Activitățile desfășurate au avut ca scop dezvoltarea conștiinței ecologice în rândul elevilor privind resursele planetei și importanța păstrării unui mediu curat. Considerăm că vor avea ecou și asupra adulților din viața micilor învățăcei.

Ne dorim ca nepăsarea și inconștiența să dispară ca viitorul nostru, și mai cu seamă al copiilor din prezent, să fie VERDE.