Ziua Culturii Naționale

Data nașterii poetului național al românilor, Mihai Eminescu a fost aleasă, nu întâmplător, ca Zi a Culturii Naționale. Pentru elevii școlii noastre, 15 ianuarie reprezintă nu numai o zi în care comemorăm „Luceafărul” poeziei românești. Este și un prilej de reflecție asupra culturii române, în general, a esenței românismului, așa cum îl percepe și îl trăiește fiecare.

În perioada 11-16 ianuarie, s-au derulat numeroase activități educative, menite să sublinieze însemnătatea tezaurului inegalabil pe care ni l-a lăsat moştenire „Bădia Mihai”. Acestea au avut ca titluri: „Eminescu – poet nepereche” (clasa pregătitoare A, I SbS, IV SbS), „La ceas aniversar – Eminescu” (clasa pregătitoare SbS), „Să facem cunoștință cu poetul Mihai Eminescu” (I A), „Eminescu în sufletul copiilor” (II A), „Luceafărul poeziei românești” (II SbS), „La steaua care-a răsărit…” (III SbS), „Trecut-au anii…” (V-VIII).

Cadrele didactice de la învățământul primar au beneficiat de sprijinul doamnei bibliotecare. Activitatea de la clasele gimnaziale s-a desfășurat în sala „Aurel Băeșu”, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ioan Ciurea” și cu Muzeul de Artă „Ion Irimescu” Fălticeni.

Cei 248 de elevi implicați s-au îmbogățit spiritual, cunoscând aspecte esențiale ale vieții și operei marelui poet, memorând și recitând versuri specifice vârstei lor, realizând desene și postere inspirate din versurile și proza eminesciană, audiind melodii pe versurile poetului nepereche, îmbinând momentele poetice cu interpretarea vocal-instrumentală.

Ne exprimăm convingerea că activitățile vor rezona în sufletele elevilor, declanșând preocuparea pentru cunoașterea și selectarea adevăratelor valori, pasiunea pentru lectura de calitate, capacitatea de a aprecia efortul creator, dezvoltarea spiritului critic, stimularea gustului estetic.

Toate acestea vor contribui la formarea unor personalități complete.