Au început înscrierile la clasa pregătitoare

Vă informăm că in perioada 25 februarie – 20 martie are loc evaluarea psihosomatică a preșcolarilor în vedera înscrierii în clasa pregătitoare pentru anul școlar 2020 – 2021.

Părinții ai căror copii împlinesc 6 ani în perioada 01.09 – 31.12.2020, telefonează responsabilului de centru / zonă de evaluare pentru programarea copilului la evaluare. Programările în vedere evaluării, se fac telefonic, la responsabilul de zonă, psiholog Mariana Onu, telefon 0732 430 268, de luni până vineri, între orele 9 – 16.

Documentele cu care se prezintă părinții / tutorii care însoțesc copiii la evaluare

• copie certificat naștere;
  • adeverință de la medicul de familie cu specificația clic sănătos sau apt pentru școală.

Evaluarea psihosomatică a preșcolarilor se va realiza în prezența părintelui – tutorelui legal care îl însoțește.

Cererile prin care părinții solicită evaluarea pshihosomatică vor fi furnizate de către consilierii școlari examinatori și vor fi completate în ziua evaluării.

Rezultatul evaluării psihosomatice va fi comunicat în scris în ziua evaluării, prin eliberarea recomandării.

Documente

Criterii de departajare

• părinți care sunt cadre didactice
  • frați / surori ai elevilor din școală