Înscrieri la clasa pregătitoare

Părinții pot depune cererile de înscrierile în clasa pregătitoare între 11 aprilie și 14 mai 2024.

Părinții ai căror copii împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2024 pot să își înscrie copiii în clasa pregătitoare, dacă nivelul lor de dezvoltare este corespunzător.

Cei care nu au mers la grădiniță vor fi evaluați în perioada 28 martie – 10 aprilie 2024.

Documentele cu care se prezintă părinții / tutorii care însoțesc copiii la evaluare

• copie certificat naștere;
  • adeverință de la medicul de familie cu specificația clic sănătos sau apt pentru școală.

Evaluarea psihosomatică a preșcolarilor se va realiza în prezența părintelui – tutorelui legal care îl însoțește.

Cererile prin care părinții solicită evaluarea pshihosomatică vor fi furnizate de către consilierii școlari examinatori și vor fi completate în ziua evaluării.

Rezultatul evaluării psihosomatice va fi comunicat în scris în ziua evaluării, prin eliberarea recomandării.

Documente

Criterii de departajare

• locul de muncă al părinților este în apropierea școlii
  • frați / surori care sunt ai elevilor din școală