Trei premii obținute la Festivalul Concurs Interjudețean de Folclor „Sărbătoarea de sub brazi”

Școala Gimnazială „Ioan Băncescu” din localitatea Adâncata a organizat pe data de 11 iunie 2017, la Iulius Mall Suceava, a X-a ediţie a Festivalului Concurs Interjudețean de Folclor „Sărbătoarea de sub brazi”.

Proiectul este inclus în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețene.

Școala Gimnazială „Ion Irimescu” din Fălticeni a fost reprezentată în acest concurs de trei elevi, îndrumați de profesoarele Maria Luncănița, Carmen Suliman și Daniela Brăneanu.

Ne dorim să stimulăm interesul copiilor, artişti amatori, pentru păstrarea şi punerea în valoare a creaţiilor muzicale populare, a portului popular tradiţional.

Prestația elevilor noștri a fost răsplătită cu binemeritate premii:

Premiul I – Narcis Beclea (I SbS)
Premiul II – Flaviana Răileanu (VIII-a C)
Mențiune – Ioana Vîrvara (VIII-a C)