Stop bullying!
![](http://scoalaionirimescu.ro/wp-content/uploads/2018/11/activitate-stop-bullying-scoala-ion-irimescu-1-768x576.jpg)
În data de 19 noiembrie, la clasa a II-a A s-a desfășurat activitatea „Ținem bullying-ul la distanță!”.
Copiii au vizionat videoclipuri cu câteva situații reale și, folosind palete cu culorile semaforului și-au exprimat cu roșu-dezacordul pentru situațiile de bullying, cu galben-atenționarea pentru situații în care trebuie intervenit, cu verde-acordul pentru comportamentele pozitive de intervenție sau de corectare observate.
Prin dramatizare, elevii au probat, pe rând, rolul de agresor, victimă, mediator. Li s-a cerut să precizeze cum s-au simțit în acele posturi și de ce.
În continuare, clasa a fost împărțită în trei grupe.
Prima grupă (a picăturilor mov) a enumerat tipuri și situații concrete de agresiuni. Cea de-a doua grupă (a picăturilor bleu) a identificat emoții și sentimente pe care le au victimele. A treia grupă (a picăturilor roz și galbene) a găsit soluții de evitare sau de intervenție, specifice vârstei.
În final, s-a realizat un poster, sub formă de umbrelă, prin care elevii au arătat cum se pot pune la adăpost de situațiile de agresiune.