Stop bullying!

În data de 19 noiembrie, la clasa a II-a A s-a desfășurat activitatea „Ținem bullying-ul la distanță!”.

Copiii au vizionat videoclipuri cu câteva situații reale și, folosind palete cu culorile semaforului și-au exprimat cu roșu-dezacordul pentru situațiile de bullying, cu galben-atenționarea pentru situații în care trebuie intervenit, cu verde-acordul pentru comportamentele pozitive de intervenție sau de corectare observate.

Prin dramatizare, elevii au probat, pe rând,  rolul de agresor, victimă, mediator. Li s-a cerut să precizeze cum s-au simțit în acele posturi și de ce.

În continuare, clasa a fost împărțită în trei grupe.

Prima grupă (a picăturilor mov) a enumerat tipuri și situații concrete de agresiuni. Cea de-a doua grupă (a picăturilor bleu) a identificat emoții și sentimente pe care le au victimele. A treia grupă (a picăturilor roz și galbene) a găsit soluții de evitare sau de intervenție, specifice vârstei.

În final, s-a realizat un poster, sub formă de umbrelă, prin care elevii au arătat cum se pot pune la adăpost de situațiile de agresiune.