Activități derulate în anul școlar 2015 – 2016

Activități din Semestrul I / 15 septembrie 2015 – 14 februarie 2016

„O școală din ce în ce mai prosperă”/ 26 noiembrie 2015

Activitate demonstrativă cu elevii, în cadrul lectoratului cu părinții.

Rezultate: identificarea de către elevi a unor soluții inovative pentru cinci probleme identificate în școală.

„Dezvoltarea socio-emoțională a copiilor cu părinți plecați în străinătate”

Proiect educațional desfășurat în parteneriat cu CJRAE Suceava.

Rezultate: responsabilitate crescută față de rolul și implicarea părintelui în dezvoltarea copilului; receptivitate și toleranță crescută la problemele cu care se confruntă copiii; creșterea capacității de adaptare a copilului și realitatea socio-economică a familiei; formarea deprinderilor de exprimare corectă a emoțiilor, de comunicare asertivă a propriilor emoții și nevoi; înarmarea părinților cu tehnici de gestionare a situațiilor de criză.

Campania ”Cadoul din cutia de pantofi” / 1 – 15 decembrie 2015

Rezultate: colectarea și donarea de pachete cu haine, jucării, alimente copiilor nevoiași identificați de voluntari.

Achiziționarea de ecusoane pentru elevi, legitimații pentru părinți, componente pentru sistemele de supraveghere video-audio, medicamente pentru cabinetul medical și trusele de prim ajutor, etc.