S-au desemnat câștigătorii premiilor Concursului județean de artă plastică „Pe urmele Maestrului Ion Irimescu”

Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava şi Muzeul de Artă „Ion Irimescu” au organizat marți, 21 februarie 2017, cea de-a doua ediţie a Concursului  județean de artă plastică „Pe urmele Maestrului Ion Irimescu”. Proiectul, desfășurat la Sala Pictor Aurel Băeșu, a fost susuţinut de Primăria Municipiului Fălticeni.

Opera maestrului Ion Irimescu rămâne un reper, permanent descoperită și redescoperită de tinerele generaţii de artişti.

Concursul dorește să păstreze în memoria colectivă personalitatea şi opera maestrului Ion Irimescu.

La cele trei secțiuni de concurs, artă plastică, creație literară și competiția pe echipe (viața si opera maestrului Ion Irimescu), au participat elevi de la instituţiile de învăţământ din județul Suceava.

La secțiunea de artă plastică, cu tema creativitate și imaginaţie după opera maestrului, s-au înscris 14 unități școlare cu 177 de   lucrări plastice realizate în tehnici diferite (cărbune, grafit, creioane colorate, guaşe).

Lucrările participante la concurs au fost expuse în cadrul vernisajului din 21 februarie 2017.

Secţiunea Artă plastică

Clasele V – VI
Premiul I: Andreea Lupeș, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, profesor Oana Cepoi
Premiul II: Alexandra Blanariu, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, profesor Oana Cepoi
Premiul III: Alessandro Lechea, Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu”, profesor Oana Cepoi
Mențiune: Mădălina Moroșanu, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, profesor Oana Cepoi
Premiul special: Daria Boariu, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, profesor Oana Cepoi

Clasele VII – VIII
Premiul I: Mihaela Trifina, Școala Gimnazială Hârtop, profesor Denisa Vasiliu
Premiul II: Dimitra Vasiliu, Școala Gimnazială Hârtop, profesor Denisa Vasiliu
Premiul III: Oana Ciobanu, Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni, profesor Oana Cepoi
Mențiune: Emilia Pavel, Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu”, profesor Oana Cepoi
Premiul special: Angelica Dochia, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, profesor Oana Cepoi, și Dan Dodu, Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu ”, profesor Oana Cepoi

Clasele IX – XII
Premiul I: Tudor Șiloche, Colegiul Naţional „Nicu Gane” Fălticeni, profesor Daniela Pavel
Premiul II: Irina Buleu, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Suceava, profesor Simona Mera
Premiul III: Gabriel Șchipor, Colegiul Naţional „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi, profesor Ioana Ducra
Mențiune: Loredana Buliga, Colegiul Naţional „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuţi, profesor Ioana Ducra
Premiul special: Andrei Mariș, Colegiul „Vasile Lovinescu” Fălticeni, profesor Oana Cepoi

La secţiunea Creaţie literară s-au înscris 10 unități școlare din județ.

Din juriul secțiunii au făcut parte profesorii Mihaela Acatrinei și Gabriela Ariton de la Colegiul „Vasile Lovinescu” din Falticeni.

Concursul de cunoștințe generale, despre viața și opera Maestrului, s-a desfășurat vineri, 17 februarie 2017, în Sala „Pictor Aurel Băeșu” unde s-au confruntat patru echipaje ale şcolilor gimnaziale din Fălticeni și Suceava.

Premiul I: Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava
Premiul II: Şcoala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Fălticeni
Premiul III: Şcoala Gimnazială „Ion Irimescu” Fălticeni
Mențiune: Şcoala Gimnazială „Mihail Sadoveanu” Fălticeni

Coordonatorii proiectului au fost profesorii Oana Cepoi, Alina Pintilii, Anca Năstasă, Costică Parfenie (directorul Şcolii Gimnaziale „Ion Irimescu”) și documentarista Teodora Moroşanu (Muzeul de Artă „Ion Irimescu”).

Secțiunea Creație literară

Rezultate Creație literară