Promovarea şi transmiterea folclorului românesc

Duminică, 7 iunie, Şcoala Gimnazială „Ioan Băncescu” din comuna Adîncata a organizat cea de-a VIII-a ediţie a Festivalului-concurs interjudeţean de folclor „Sărbătoarea de sub brazi”, adresat preşcolarilor şi elevilor din învăţământul preuniversitar.

Această ediție a festivalului şi-a propus să stimuleze tinerii în păstrarea, transmiterea şi revigorarea folclorului românesc, a datinilor şi obiceiurilor populare româneşti, dar şi în cunoaşterea orizontului istoric local în vederea înţelegerii integrării în istoria naţională şi europeană.

Şi-au anunţat participarea peste 620 de elevi, din 52 unităţi şcolare, îndrumaţi de  83 de cadre didactice, reprezentând 3 judeţe: Suceava, Neamţ şi Botoşani. Proiectul este inclus în Calendarul Activităţilor Educative Regionale şi Interjudeţene 2015 fiind coordonat de profesoarele Crăciunescu Maria și Ceornodolea Gabriela.

Printre elevii participanţi la acest festival s-au numărat şi elevele Răileanu Flaviana şi Vîrvara Ioana de la Şcoala Gimnazială ”Ion Irimescu’’, îndrumaţi de profesoara Maria Luncăniţa.

În urma jurizării Răileanu Flaviana a obţinut locul III, impresionând prin sensibilitatea interpretării.

răileanu-flaviana-si-maria-luncanita-scoala-ion-irimescu-falticeni