Participare la Conferința Internațională „Physical traning and sport: experience and prospects”

Un reprezentant al Școlii Gimnaziale „Ion Irimescu”  din Fălitceni a fost printre participanții la o conferința internațională pe teme legate de educație fizică și sport, sport de performanță și kinetoterapie. Profesorul doctor Florin Onesim a răspuns invitației Universității Cernăuți la conferința „Physical traning and sport: experience and prospects”. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 6 – 7 aprilie 2017 la Cernăuți, Ucraina.

Temele dezbătute au adus în atenție noutățile din domeniul educației fizice și sportului.

„A fost o ocazie inedită de a îmi extinde cunoștințele legate de biomecanică și de analiză video, ambele aplicate cu scopul de a maximiza potențialul sportivilor. Am diseminat o serie de rezultate obținute în urma unor cercetări bine fundamentate, întreprinse de persoane avizate.”, ne-a declarat profesor doctor Florin Onesim.

La conferință au luat parte numeroși profesori doctori de la Universitățile Cernăuți, Kiev, Chișinău, Suceava, Iași și alte instituții.

Cei prezenți au fost informați cu privire la noi abordări în conceperea orei de Educație fizică și sport.

Printre temele dezbătute au fost și cele legate de sportul de performanță dar și kinetoterapie.