Moment comemorativ pentru învățătorii și profesorii școlii care au trecut la cele veșnice

Dragostea pentru înaintașii noștri, cinstirea lor și rugăciunea înălțată pentru ei sunt coordonatele unei tradiții născute cu câțiva ani în urmă la Școala Gimnazială „Ion Irimescu”.

În fiecare an, în săptămâna dedicată Zilelor Școlii, a fost rânduită o zi de pomenire a învățătorilor și profesorilor care au activat în această școală și care acum ne privesc dintre stele.

Slujba de comemorare a fost oficiată de preotul Mircea Martiniuc căruia i s-au alăturat o parte dintre elevii, cadrele didactice, personalul auxiliar și directorii Școlii Gimnaziale „Ion Irimescu”.

La final, părintele Martiniuc le-a vorbit celor prezenți despre rolul educatorului în trecut și în prezent și despre importanța unor astfel de momente comemorative.

Întru fericită adormire, veșnică să le fie pomenirea!